How to Calculate Unit Price

Unit pricing is one of the tricks that savvy shoppers use to find true bargain prices. Join the ranks of these bargain hunters and save yourself some cash.

Instructions

  • TIP: The quotient or unit price in the example is $0.96 per pound.
  • Step 1: Use the quotient, or unit price, to compare products and find the best price and be on your way to becoming a smarter thriftier shopper.
  • FACT: In 1999, airplane contractor McDonnell Douglas filed a case against NASA stating that the disclosure of unit prices, as required by the Freedom of Information Act, would harm their competitive edge.
  • Step 2: Round decimal answers to the nearest hundredth, or two decimal places, to find the unit price.
  • Step 3: Divide the cost by the total number of units to find the quotient, or answer. Keep track of any decimals points to avoid errors.
  • Step 4: Write a division problem by dividing the total cost by the total number of units.
  • TIP: For example, a 5-pound bag of apples with a cost of $4.80 would be written as $4.80 divided by five, to find the cost per pound.
  • Step 5: Determine the unit you want to find, such as the price per ounce or price per mile.

Popular Categories